2. osa – Kuidas ChatGPT-ga teha põhjalik sihtrühma analüüs?
Täna teeme esimese sihtrühma uuringu. Hea uudis on see, et sa ei pea kedagi küsitlema – ChatGPT aitab sul teha hüpoteetilise uurimuse, mis annab sulle juba suurepärase lähtepunkti.
Tänase ülesande eesmärk:
Saada oma sihtrühmast parem pilt: kuidas nad mõtlevad, mida nad kardavad, millest nad unistavad.
10 Comments
Lisa oma kommentaar
Küsimused kommentaaridest
Kas minuga ühel ja samal tasemel olev sihtrühm on algajale koolitajale sobiv või peaksin valima sihtrühma, kes pole nii teadlik?
Vastus:
Koolitajatena saame väärtust luua mitmetel erinevatel viisidel. Kui su kogemus ja tulemused ei ole veel oma sihtrühmast ees, siis saab väärtust luua just läbi keskkonna loomise. Kui sa suudad luua toetava ruumi, mis aitab neil nt enda seest praemaid vastuseid saada ning suunata fooksut õigetesse kohtadesse, et nad saaksid selle abil edusamme teha, siis on väga okei ka oma sihtrühmaga ühel tasemel olla. Tähtis on siin olla avatud ja mitte “mängida” rohkemat kogemust ja teadmisi, kui sul on.
Kui ma ise alustasin, siis minu kogemus ja teadmised ei olnud kindlasti minu sihtrühmast kaugel ees- heal juhul 3 kuud. Mis aga tõi mulle ikka maksvaid kliente, oli minu oskus luua ruum ja sisendada osalejatesse usku, et see on võimalik. Loomulikult nägin ma palju vaeva seal, et ka oma teadmiste, kogemuste ja tulemustega jõuda nii kaugele, et mul oleks ka sealt midagi jagada.
Ülesanne ChatGPT-ga:
💬 “Kujuta ette, et oled turundusanalüütik. Minu sihtrühm on [sihtrühma kirjeldus]. Kirjelda nende suurimaid hirme, vajadusi ja takistusi, mis neil on enne kui nad on valmis midagi ostma.”
💬 Lisa ka: “Kuidas nad oma probleeme ise sõnastavad? Too 5–7 lauset nende vaatenurgast.”
Töövihikust leiad siia juurde ka rollimängulised käsud ja lisaõppusi, mis aitavad mõista sihtrühma veel emotsionaalsemalt ja täpsemalt.
📘 Kui tahad päriselt oma sihtrühma keelt rääkida, siis töövihikust leiad selleks parimad juhised.
Testküsimus:
Mida tuleks ChatGPT-le enne küsimist anda (millised olid nipid paremate vastuste saamiseks)?
Vasta testküsimusele, kui soovid kursuse lõpus saada osalemise eest 15€ kinkekaardi. (Tähtaeg kõigile testküsimustele vastamiseks on 25. aprill k.a)
📘 Tee kursus veel tulemuslikumaks – töövihikuga!
Kursuse videod on sulle vaadatavad ainult kuni 30. aprillini – aga kui tahad, et kogu see väärtuslik sisu, juhised ja ChatGPT käsud jääksid sulle püsivalt kätte, siis just selleks on loodud töövihik.
Kui videod on justkui teeviidad, siis töövihik on sinu isiklik kaart, mis jääb sinuga ka siis, kui teekond veel jätkub.
Töövihik aitab sul:
✔ mõista iga sammu tähendust sügavamalt,
✔ küsida ChatGPT-lt paremaid küsimusi,
✔ hoida kõik ideed ja järeldused ühes kohas,
✔ ja liikuda rahulikult, aga kindlalt lõpuni välja – nii, et tulemused on kasutatavad ka pärast kursust.
Lisaks leiad töövihikust mitmeid täiustatud käske ja süvitsi küsimusi, mida videotes ei jagata.
Lisa töövihik endale juurde ja tee sellest kursusest midagi, mis jääb sulle toetavaks tööriistaks ka pärast aprilli lõppu.
HIND: 27€
Töövihiku käskluste abil aitas natukene eilset tulemust veelgis süvendada – sihtrühma põhiprobleemid jäid aga korduma juba eilsest päevast. Talle meeldis need juba eilsete käskudega välja tuua. Seega sai neid täna natukene süvendatud.
KÜSIMUSED: Sain chatGPTga sihtrühma ja selle valupunktide raamid paika, kuid siiski jääb kahtlus, et äkki tegelikkus ei vasta chatgptga saadud tulemustele – siinkohal ei olegi vist muud lahendust kui minna päriselt koolitust müüma, et idee ja selle sihtrühma sõnumid valideerida? Hea on see, et selleks ei ole üldse palju aega kulutanud võrreldes päris küsitluse läbiviimise ja analüüsiga. Praegu tunnen, et reklaamide üles-sättimine ja maandumislehtede loomine on mulle võõras ja see tundub väga ajamahukas, et lihtsalt katsetada 🙂
Või siiski peaks enne mingi küsitluse jooksutama (mulle isiklikult need küsitlused ei meeldi, sest ma ka ise vastan neile olenevalt tujust – järgmisel päeval/nädalal võivad mõned minu vastused olla juba muutunud). Ehk minu point on see, et ka päris küsitlused ei vasta suuresti tegelikkusele (kindlasti parem kui mitte midagi, kuid kõik sõltub kuidas on küsimused koostatud ja mida nende analüüsi käigus on võimalik välja lugeda).
Sigrit, kas oled ise katsetuseks proovinud mõnd enda varasemat läbi viidud päris küsitlust võrrelda chatGPT tulemustega? Kas tulemused on sarnased/võrreldavad või tuli sellest mõni muu huvitav avastus mida jagada?
ChatGPT aitabki asendada meil küsitluse osa – see on tõsi, et ka päris küsitluse vastused ei pruugi olla 100% korrektsed. Intervjuud on need, kus saame otsesema vestluse sihtrühmaga. Aga reaalsus on see, et ainult sihtrühmaga koos töötades ja hetkes nende probleemide märkamine on see, mis aitab meil oma pakkumised tõeliselt täpseks saada. Inimesed ise ei pruugi ka oma tõelisi takistusi teada enne, kui nad seisavad otse selle ees.
Hea uudis on see, et meil on alles 2. kursuse päev. 😀 Paljudele oma kahtlustele saad järgnevate päevade ülesannetest vastused.
Me saame suure osa katsetamisest ära teha 4., 5. ja 6. päeva ülesannetega. Mul on juba ka vaikselt tunne, et teen kursuse lõpus ikkagi ühe Zoomi kohtumise ka, et neile küsimustele natuke sügavamad vastused ja näited anda. Esmaspäeval annan teada, millal see toimuks. 🙂
Taas tulid GPT-lt väga head vastused/mõtted ja ideed!
Marika mõte küsida, mida ma ise olen unustanud/pole osanud küsida, oli väga hea idee, sealt sain ka veel väga palju olulisi mõtteid ja ideid juurde.
Kuna tehtud töö mõjutab mu alateadvust veel tükk aega, siis täna toimus ChatGPTga eilse töö uuendamine.
Kirjutasin täpselt lahti enda kogemused ja täpsustavateks küsimusteks küsisin:
1 Kas saaksin seda ka teistele õpetada ja kas ma olen pädev sellist asja rääkima inimestele?
Siia sain nii palju kinnitavaid vastuseid ja kõlama jäi mu lemmik: koolitan läbi isikliku kogemuste jagamise, mitte pelgalt loetud teadmiste
2 Kas minu Sihtrühma analüüsimise jaoks kasutatud enesemääratlus on kõige õigem või võiks olla täpsem?
Sain üldise enesemääratluse asemele palju konreetsema ja sihtrühma jaoks lahtiseletavama vastuse.
3 Kas mu sihtrühma valik on õige?
Siin sain samuti mõtteid kuidas enda kogemuspagasit kasutades individuaalsemalt läheneda sihtrühmale.
Enda oskuste/teadmiste lahti seletamine ChatGPTle annab tunduvalt tõhusamaid tulemusi.
Tänane töö.
Liikusin kolme sihtrühmaga ja üks hakkas minuga täiega resoneeruma. Tekkis tunne, et ka minul on sellised teemad praegu aegajalt üleval.
Ja siit KÜSIMUS Sulle Sigrit:
Kas minuga ühel ja samal tasemel olev sihtrühm on algajale koolitajale sobiv või peaksin valima sihtrühma, kes pole nii teadlik?
Selgituseks: mul pole teiste sihtrühmadega lõpuni teise päeva töö tehud. Kavatsen teha.
Valitud sihtrühm ikka päriselt klikkis mul kohe nii ära ja ma suhtlen ka kõige enam sarnaste inimestega.
Koolitajatena saame väärtust luua mitmetel erinevatel viisidel. Kui su kogemus ja tulemused ei ole veel oma sihtrühmast ees, siis saab väärtust luua just läbi keskkonna loomise. Kui sa suudad luua toetava ruumi, mis aitab neil nt enda seest praemaid vastuseid saada ning suunata fooksut õigetesse kohtadesse, et nad saaksid selle abil edusamme teha, siis on väga okei sa oma sihtrühmaga ühel tasemel olla. Tähtis on siin olla avatud ja mitte “mängida” rohkemat kogemust ja teadmisi, kui sul on.
Kui ma ise alustasin, siis minu kogemus ja teadmised ei olnud kindlasti minu sihtrühmast kaugel ees- heal juhul 3 kuud. Mis aga tõi mulle ikka maksvaid kliente, oli minu oskus luua ruum ja sisendada osalejatesse usku, et see on võimalik. Loomulikult nägin ma palju vaeva seal, et ka oma teadmiste, kogemuste ja tulemustega jõuda nii kaugele, et mul oleks ka sealt midagi jagada.
Chat on nii abivalmis :D. Tahab muudkui abi pakkuda järgmiste sammude tegemiseks, aga ma ei taha etterutata sellest väljakutsest :). Päris tabavalt kirjutab ta ära sihtrühma vajaduse mulle tundub.
Jaa, tegelikult võibki vahest ühe päevaga kogu selle kursuse materjali ära teha (see oli, kuidas minul see kursus sündis 😉 ) – kursuse mõttes, aga võtame samm korraga, et kohe alguses ära ei hirmutaks kogu see protsess :D. See on silmiavav kui palju me saame ChatGPTga aega kokku hoida ja tegutsema asuda.
Heh. Täna sihtrühma uuringu lõpuks tuli välja, et ma tegin uuringu nagu iseenda kohta. Mina ise olengi sihtrühm. Edasi tulid mulle pähe küsimused – kuidas ma ise oleks tahtnud, et minu poole pöördutaks tolles eluetapis? Millega mina oleks tuge ja suunamist vajanud tolles eluetapis? Jne jne. Kõik selleks, et kuidas oleks saanud mind toetada, et ma jõuaks kiiremini oma tänasesse Minasse.
Kuidas ma varem selle nurga alt ei osanud mõelda?
Aitäh selle vaatenurga avamise eest!
Chat GPDle tuleb kindlasti anda kontekst (kes ma ise olen, kes on mu sihtgrupp, mida soovin tulemuseks)
või profesionaali roll, näiteks toiduhügieeni valdkonna konsultant.
väga vahvaid tulemusi andis ka küsimus: Mida ma olen unustanud küsida oma sihtrühma kohta?
Tere!
Palun tehke väike test: sisestage mõned küsimused nii tasuta kui tasulisse versiooni.
Oleks huvitav näha, kas ja milline erinevus tuleb turundusteemadega seoses.
Ette tänades
Katrin Kasper